Czym kierować się przy wyborze konta osobistego?

Czym kierować się przy wyborze konta osobistego?

Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu, często najważniejszym kryterium jego wyboru w danym banku jest oprocentowanie tego kredytu. W przypadku konta osobistego kryterium to traci na znaczeniu, gdyż dawno minęły już czasy końca ubiegłego wieku, kiedy można było liczyć na oprocentowanie konta osobistego w wysokości 6 - 7% rocznie. Oczywiście dziś taka wysokość odsetek byłaby niemożliwa ze względu na znacznie niższą niż wtedy stopę inflacji. Jednak już przed kilkoma laty zdecydowana większość banków uczyniła oprocentowanie konta osobistego symbolicznym, np. w wysokości 0,1%, lub wręcz zerowym.

Wprawdzie nadal istnieją banki, które oferują oprocentowanie przynajmniej części środków pieniężnych funkcjonujących na koncie, choćby w formie lokaty nocnej, jednak nie powinno być to główne kryterium wyboru. Nie przekracza ono bowiem 1 -2%, a ponadto niewiele osób trzyma duże kwoty na swym koncie.

Czym zatem kierować się przy wyborze konta osobistego? Można przyjąć, że podstawowe kryteria są tutaj dwa: jego cena i funkcjonalność. Uwzględniając cenę, oczywiście należy uznać, że najkorzystniejsze jest konto bezpłatne. Powstaje tutaj jednak pytanie, czy rzeczywiście istnieją konta całkowicie bezpłatne. Rzecz jasna funkcjonuje całkiem sporo kont, za których korzystanie formalnie nie jest naliczana żadna opłata. Często jednak taka opłata istnieje, lecz jest zawieszana pod warunkiem zasilenia tego konta określonej wysokości wpłatą lub przelewem, bądź też dokonania odpowiedniej ilości operacji bezgotówkowych za pomocą przypisanej do konta karty debetowej. Może się okazać, że konto wprawdzie jest bezpłatne, ale już naliczana jest opłata za dołączoną do niego kartę debetową, za wykonywane przelewy, zlecenia stałe itp. Wszystko to sprawia, że chcąc nie płacić za korzystanie z konta, często musimy się pogodzić ze znacznie obniżoną jego funkcjonalnością.

Ważne jest zatem, abyśmy znaleźli złoty środek pomiędzy ceną danego konta, a jego funkcjonalnością. Zakres tej funkcjonalności oczywiście w dużej mierze zależy od potrzeb konkretnej osoby. Dla starszych osób może się okazać ważne, aby oddział danego banku był blisko ich domu, a przy jego kasach nie było kolejek. Dla odmiany dla młodszych ludzi, dobrze zaznajomionych z elektroniką, ważne będzie, aby konto osobiste umożliwiało bezpłatne korzystanie z bankowości internetowej, a dołączana karta debetowa pozwalała na darmowe wypłaty w dużej ilości bankomatów, a najlepiej we wszystkich. Przy spełnieniu powyższych warunków, konto osobiste z kilkuzłotową opłatą może się okazać bardziej korzystne od bezpłatnego. Warto również wziąć pod uwagę, czy dane konto oferuje jakieś korzyści z tytułu dokonywanych z niego operacji, np. zwrot części kosztów opłacanego za pomocą karty paliwa.

Forum - Opinie

Niedziela 10 lipiec 2016 18:28 Wesola_M |

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać umowę. Często okazuje się tak, że mamy jakieś opłaty z kosmosu naliczane. Teraz trzeba pilnować wszystkiego.

Poniedziałek 26 październik 2015 21:56 Gość

trzeba się zastanowić na jakich usługach nam zalezy i z jakich opcji bedziemy korzystac. darmowe bankomaty, przelewy i oprocentowanie śordkow na koncie były arygumentami za raiffeisenem

Poniedziałek 19 październik 2015 22:31 Gość

Szczerze, najpierw zorientowałem się wśród znajomych i rodziny, potem poczytałem o ofertach banków i suma sumarum postawiłem na raiffeisen. Taki był mój system i dobrze na tym wyszedłem

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w NajKonto zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Konto dla studenta

Ja też poszukuję od jakiegoś czasu darmowego konta, ponieważ w obecnym mam wysoką opłatę za...

Najnowsze opinie klientów