Konta osobiste junior

Konta osobiste junior

W dzisiejszych czasach dzieci mają większe możliwości rozwoju niż ich rodzice czy dziadkowie. Przede wszystkim, mają swobodny dostęp do nauki na wysokim poziomie. W szkołach, a nawet przedszkolach oferowane są zróżnicowane kursy językowe, stawia się także duży nacisk na doskonalenie rozmaitych umiejętności, jak na przykład gry na instrumentach. W XXI wieku dzieci mają też większe możliwości rozwijania swoich zainteresowań czy pasji sportowych. Mogą podróżować poza granice kraju ojczystego i poznawać nowe miejsca, ludzi i ich kulturę, co z pewnością wpłynie na ich rozwój i lepsze przystosowanie do dorosłego życia, czyniąc bardziej otwartymi na świat, ludzi i zmiany zachodzące w społeczeństwie.

Perspektywa rozwijania różnych cech i zainteresowań już od najmłodszych lat poza licznymi korzyściami z tego płynącymi, ma tę jedną wadę, że szybko zamyka okres beztroskiego dzieciństwa, kiedy to dzieci mogą się po prostu cieszyć zabawą, bez stresu i konieczności rywalizowania na każdym polu. Z drugiej jednak strony nie można nie docenić tego, że taki bogaty i zróżnicowany plan, nie dający ani chwili na nudę, pozwala wyrobić nawyk ciężkiej pracy, odpowiedzialności i samodzielności.

Właśnie z myślą o coraz większym usamodzielnianiu młodych ludzi wiele banków zaczyna wprowadzać do swojej oferty konta osobiste junior, które adresowane są do osób, które ukończyły 13 rok życia, a nie przekroczyły jeszcze magicznej daty osiągnięcia pełnoletności w wieku lat 18.

Takie konto junior zakładane jest przez rodzica, który sprawuje faktyczną pieczę nad kontem. Nie tylko jest głównym nadawcą wszelkich wpływów na konto, lecz także posiada moc ustalania zakresu dostępu do konta przez swoją pociechę. Może więc na przykład ustalić limit dziennych czy tygodniowych wypłat z konta. Dzięki wprowadzeniu takiego limitu rodzice mogą mieć pewność, że ich pociecha, korzystając ze zgromadzonych na koncie środków, nie roztrwoni ich na zakupy, wydając wszystko za jednym zamachem. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Rodzice dają bowiem dziecku pewną swobodę w korzystaniu z pieniędzy i kredyt zaufania, jednocześnie nie dopuszczając do tego, by wydane zostały wszystkie zgromadzone na koncie oszczędności.

Środki na kontach junior pochodzą na ogół z kieszonkowego, które na konto przelewają rodzice. Poprzez fakt, że dziecko nie dostaje dużych sum pieniędzy do ręki, jest w mniejszym stopniu narażone na to, że ktoś te pieniądze postanowi ukraść bądź wyłudzić. Z drugiej strony jednak wymaga to od dziecka rozsądku, aby nie powierzać karty ani informacji na temat konta osobom niepowołanym.

Posiadając konto junior, dziecko uczy się zarządzania pieniędzmi, czuje się przy tym dorosłe, mogąc płacić samodzielnie za swoje drobne zakupy. Rodzice z kolei mają ten komfort, że doskonale wiedzą, na jaki cel dziecko wydało pieniądze, oczywiście pod warunkiem, że dokonywana jest transakcja bezgotówkowa. Przy wypłatach z bankomatu rodzic wie tylko tyle, w jakim dniu i jak duża suma pieniędzy została z konta pobrana.

Jeśli czujemy, że nasze dziecko jest już na tyle rozsądne, aby posiadać własne konto, możemy pomyśleć o jego założeniu. Większość banków oferuje darmowe prowadzenie konta i dostęp do większości usług, takich jak przelew czy wypłaty z bankomatów. W przeciwieństwie do zwykłych kont osobistych, prawa do konta posiada faktycznie rodzic, co eliminuje możliwość wzięcia przez niepełnoletnią osobę kredytu czy skorzystania z limitu debetowego, chyba, że taką usługę udostępni bank w porozumieniu z rodzicami.

Poprzedni artykuł:
Konto z kredytem PKO BP
Następny artykuł:
Moja Karta ING

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w NajKonto zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Konto dla studenta

Ja też poszukuję od jakiegoś czasu darmowego konta, ponieważ w obecnym mam wysoką opłatę za...

Najnowsze opinie klientów