Konto osobiste a konto oszczędnościowe

Konto osobiste a konto oszczędnościowe

Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt różnych banków. Zdecydowana większość z nich jest bankami detalicznymi, co oznacza, że oferują one dla swych klientów pełną gamę produktów bankowych. Produktów tych jest często bardzo wiele, często przy tym posiadają one podobne nazwy, różniące się tylko jednym członem. Wszystko to sprawia, iż zwykły klient, raczej w niewielkim stopniu interesujący się bankowością i ogólnie finansami, ma niemałe kłopoty, aby zorientować się, który z tych podobnych do siebie produktów najlepiej będzie spełniać jego potrzeby.

Oczywiście nierzadko się zdarza, że te potrzeby w ciągu życia się zmieniają, na co wpływ ma też sytuacja finansowa klienta w określonym momencie. Jednak zazwyczaj już przed skorzystaniem z danego produktu można dość dokładnie określić, czy będzie on określonemu klientowi przydatna.

Jednym z bardzo ważnych dla większości klientów produktów, są konta. Mają one różne, w zależności od banku, nazwy, lecz można je sprowadzić do dwóch zasadniczych kategorii. Banki oferują więc konta osobiste, czyli rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe, a także konta oszczędnościowe. Spróbujmy więc nakreślić podstawowe podobieństwa i różnice między tymi kontami, a także określić ich przydatność.

W zakresie funkcjonalności, jaką oferują konta osobiste oraz konta oszczędnościowe, zazwyczaj nie ma dużych różnic. Za pomocą obydwu można dokonywać wpłat i wypłat, realizować przelewy, korzystać z bankowości internetowej, z dołączonej karty debetowej. Podstawowa różnica tkwi jednak w wysokości opłat związanych z korzystaniem z tego konta, a także oferowanych w jego ramach korzyści.

Główną zaletą konta oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. Często sięga ono 3 - 4% w skali miesięcznej, podczas gdy konta osobiste są oprocentowane symbolicznie lub nawet wcale. W tym ujęciu, konto oszczędnościowe jest bardziej korzystne od lokaty, przy zbliżonym oprocentowaniu, gdyż oferuje większą swobodę dysponowania swoimi pieniędzmi.

Jednak banki dbają o to, aby konta oszczędnościowe w istocie nie przekształciły się pod względem wykorzystania w konta osobiste. Stąd, o ile w przypadku kont osobistych większość operacji, zwłaszcza w bankowości internetowej jest darmowa, to już właściciele kont oszczędnościowych mogą się zazwyczaj liczyć z możliwością tylko jednej wypłaty w miesiącu bez prowizji, jak również bardzo ograniczonej możliwości dokonywania darmowych przelewów.

Powyższe założenia funkcjonowania tych kont sprawiają, że konta oszczędnościowe i osobiste trzeba polecić osobom w zasadniczo odmiennej sytuacji życiowej. Ci, którzy często dokonują wypłat z konta i przelewów w bankowości internetowej, powinni korzystać z konta osobistego. Natomiast konto oszczędnościowe przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które posiadają wolny zasób środków pieniężnych, którego przez jakiś czas nie będą wykorzystywać. Korzyścią jest tutaj dla nich, że wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego nie będzie się wiązała z utratą odsetek, jak to często bywa w przypadku zrywania lokat.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w NajKonto zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Konto dla studenta

Ja też poszukuję od jakiegoś czasu darmowego konta, ponieważ w obecnym mam wysoką opłatę za...

Najnowsze opinie klientów